Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

Dzień Bajki i Baśni”
Magia teatru, czarodziejski świat baśni, piękne wiersze i zadowolone dzieci…

16 maja o godz. 11:00 tuż przed obchodami Światowych Dni Bajki, Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji, Bajkownia.org – Fabryka Bajek oraz Grupa Literyczna Na Krechę zapraszają dzieci i ich opiekunów na Dzień Bajki i Baśni do Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

 W programie:


- przedstawienie Teatru Małeke pt. „"Historia Popiela i Piasta". Spektakl powstał w technice opartej na tradycyjnym teatrze Kamischibai i opowiada prawdziwą historię Grodu Gnieźnieńskiego oraz powstania Dynastii Piastów. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz ich rodziców,

- wystąpienie bajarza Łukasza Bernady, który opowie kilka baśni wielkopolskich,

- wystawa ilustracji do książek dla dzieci Katarzyny Bukiert i Emilii Dziubak,

Mamy także coś dla dorosłych.

Autorka pierwszych na polskim rynku książeczek o uważności dla dzieci - seria: „Kraina Uważności” – Agnieszka Pawłowska przeprowadzi warsztaty dla rodziców o uważności, czyli takim podejściu do życia, które polega na świadomym przeżywaniu obecnej chwili, obserwowaniu i bezpośrednim doświadczaniu tego, co dzieje się w naszym ciele i umyśle w każdym pojedynczym momencie. Praktyka uważności jest już obecnie szeroko wykorzystywana na świecie: m.in. w obszarze sportu, biznesu, służby zdrowia i edukacji.

Na młodych widzów czekają liczne atrakcje (konkursy, zabawy) i nagrody rzeczowe. Będzie można wygrać nagrody niespodzianki ufundowane przez wydawnictwo Znak oraz Zamkova Studio Rozwoju.


Zajęcia są nieodpłatne. Prosimy jedynie o wcześniejsze zgłoszenie mailowe na adres fundacji (zgłoszenia od przyjmujemy od 6 maja, nie przyjmujemy grup zorganizowanych) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (ograniczona liczba miejsc) – w tytule prosimy wpisać „Dzień Bajki i Baśni”.

Dzień Bajki i Baśni dedykujemy dzieciom od 4 do 8 roku życia, ale chętnie ugościmy dzieci w każdym wieku wraz z opiekunami.
Zgłaszając się akceptujesz postanowienia Regulaminu (tekst dostępny na www.kulturaiedukacja.pl)

 

Teatr Małeke – to działalność poświęcona artystycznej aktywności dzieci i młodzieży. Interdyscyplinarną grupę tworzą aktorzy scenografowie, kostiumolodzy i rzeźbiarze.. Założeniem Małeke jest wprowadzenie dzieci w magiczny świat teatru, w którym to stają się animatorami i twórcami swoich mini spektakli. Celem działania jest rozwój myślenia twórczego i zdolności manualnych dzieci, poprzez umiejętne wykorzystanie wartości tkwiącej w ich wyobraźni. Uczymy wykorzystywać twórczą moc wyobraźni na każdym poziomie życia, jednocześnie uświadamiając jak ważna jest umiejętność współpracy z innymi i pracowitość. Działania Małeke mają w założeniu szeroko pojętą Edukację Artystyczną. Wprowadzamy dzieci i młodzież w różne formy języka kultury i sztuki. Dzieci staja się animatorami, aktorami, reżyserami, scenarzystami, współorganizatorami, artystami. Wspólnie tworzymy scenariusze, dźwięk, lalki z różnych gatunków teatru lalek i kostiumy. Podczas pracy najważniejsza jest dobra zabawa, profesjonalizm, wspólne działania i spektakularny finał. Małeke powstało po to by pokazać małym ludziom jak ważni są w tworzeniu swego życia i jak potrzebne jest bycie otwartym na twórcze działanie w każdej jego dziedzinie.


Teatr Małeke – fotografia: Asocjacja 2006


Paweł Stachowczyk – aktor dramatyczny, współpracował z Teatrem w Gnieżnie, Teatrem Nowym w Poznaniu, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Zwierciadło Łódź, Narodowym Teatrem Edukacji z Wrocławia, CK Zamek Poznań. Obecnie współpracuje z Fundacją i interdyscyplinarną grupą teatralną Asocjacja 2006, Fundacją Barak Kultury, Baku Teatrem, Fundacją Orbis Tertius, Trzecim Teatrem. Jest współtwórcą grupy Małeke.


Martyna Stachowczyk – wykładowca, asystent w Pracowni Zjawisk Teatralnych dr hab Piotra Tetlaka prof. ndzw. UAP na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Rzeźbiarka, scenograf, projektant lalek teatralnych i wielometrowych kukieł, projektant biżuterii, i zabawek. Członek fundacji i grupy interdyscyplinarnej Asocjacja 2006. Współtwórca grupy Małeke.

Łukasz Bernady (ur. w 1968 r.), mieszka w Szamotułach; z wykształcenia polonista i muzyk, z doświadczenia – redaktor wydawniczy; z zamiłowania – bajarz; pracował też jako nauczyciel i dziennikarz; w sposób szczególny interesuje się tematyką podań, baśni i legend, co zaowocowały wydaniem zbiorów: „Baśnie doliny Samy”, „Królewna na dnie studni”, „Księga bajek polskich”, „Baśnie Europy”; pisze również wiersze; kilka jego utworów wydano w tomie „Niebieskie krzesło” - antologii poezji Portalu Pisarskiego.

 

Łukasz Bernady - fotografia ze zbiorów grupy Baśnie Właśnie

 

Agnieszka Pawłowska - uważnością zajmuje się profesjonalnie i od wielu lat korzysta z niej w życiu prywatnym. Certyfikowany nauczyciel MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction, czyli redukcji stresu na bazie uważności). Opiekun merytoryczny Koła Naukowego „Tu i teraz” w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu. Prowadzi warsztaty z uważności dla nauczycieli i dyrektorów szkół, dla przedsiębiorców, służb więziennych, sportowców i osób prywatnych, a także dla dzieci i młodzieży. Autorka pierwszych na polskim rynku książeczek o uważności dla dzieci - seria: „Kraina Uważności”. Coach, trener rozwoju osobistego oraz Mind-Body Bridging, czyli metody radzenia sobie z trudnymi emocjami. Współtworzy centrum psychologiczno-coachingowe Inspeerio w Poznaniu.

Agnieszka Pawłowska

 

 

Emilia Dziubak - W 2010 roku ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Debiutowała w 2011 roku autorską książką kucharską dla dzieci pt. „Gratka dla małego niejadka”. Książka ta znalazła się w ścisłym finale konkursu na najpiękniejsze książki obrazkowe 4th CJ Picture Book Award w Korei. Jej ilustracje ukazują się w takich czasopismach jak Gaga, Przekrój, Wprost czy Art & Business. Otrzymała dwukrotnie nominacje w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku. Laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w 2014 r.

 

Katarzyna Bukiert - ilustrator książek dla dzieci, fotograf, projektant grafiki komputerowej, absolwentka malarstwa (2008) i fotografii (2011) na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Brała udział w Salonie Ilustratorów w Poznaniu w 2012 i 2015 roku. Współautorka programu edukacyjnego dla dzieci "Klops i Drops", emitowanego przez TV Polonia. Zilustrowała książki:

  • Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie" Renaty Piątkowskiej (Wydawnictwo BIS 2014),
  • "Motylek" Elżbiety Zubrzyckiej (Wydawnictwo GWP 2015)
  • "Good Night Tales" - serię 10 książek oraz serię "Green Power" ( wydawnictwo Younng Angels z New Delhi).


    W pracę nad Dniem Bajki i Baśni zaangażowani są eksperci i specjaliści ze świata sztuki (poezji, teatru, pieśni) oraz instytucje pozarządowe i  biznesowe (fundatorzy nagród).

Pamiętajcie - zajęcia są nieodpłatne! Czekają na was konkursy, nagrody i niesamowite przeżycia. Zapraszamy!